4. MOLEKULAARDIAGNOSTIKA 

Sissejuhatus 

Sarnaselt teistele laboritele, vajab molekulaardiagnostika- ja geneetika õppelabor üksikasjalikke juhendeid õppetöö edukaks läbiviimiseks. Juhendeid on kaks – inimese genoomse DNA eraldamist “Inimese verest desoksüribonukleiinhappe (DNA) eraldamise juhend välja-soolamise meetodiga “, mille autoriks on R. Lehtmets, ning mutatsiooni analüüs – „Faktor V Leideni mutatsiooni määramine PCR-RFLP meetodil “, autoriks K. Karlson.  

Esimene juhend annab üliõpilasele samm-sammult üksikasjalise protokolli vere proovist DNA eraldamise kohta. Erinevalt meditsiinilaborites kasutatavatest kommertsiaalsetest (automatiseeritud) meetoditest, on selle juhendi puhul üksikasjalikult lahti kirjutatud mitte ainult töö etapid, vaid ka kasutatud kemikaalid ja ensüümid. Taoline juhend võimaldab üliõpilasel paremini lahti mõtestada ja selgeks saada DNA eraldamise protsessi põhietappe, mis kommertsiaalsete komplektide puhul on raskendatud (kasutatud lahuste keemiline koostis pole reeglina teada). käi 

Teine juhend käsitleb vere hüübimises osaleva valgu, faktor V suhteliselt laialdaselt levinud mutatsiooni testimist. Kuna see mutatsioon on levinud, siis positiivne leid analüüsi käigus on võrdlemisi suure tõenäosusega. Juhendis kirjeldatav praktiline töö sisaldab endas mitmeid erinevaid meetodeid, nagu PCR, DNA restriktaasi kasutamine ning elektroforees. Kirjeldatud juhendis on kogu analüüsi protsessi üksikasjalikult kirjeldatud, erinevalt kommertsiaalsetest analüüsidest. Selline lähenemine võimaldab tudengil tungida analüüsi üksikasjadesse, tagades õppeprotsessi käigus parema arusaamise õppeainest.